typy fotoaparátů
Přestože se tento blog bude zabývat převážně digitální fotografií, zabrousíme v prvním článku do obecnějšího rozdělení fotoaparátů jako takových, abychom si ujasnili, na jakém poli fotografování se nacházíme a ja se digitální fotoaparát liší od fotoaparátu běžného analogového.
Digitální fotoaparáty
- Mobil foto - fotoaparát integrovaný do mobilního telefonu - jeho jedinou výhodou je to, že jej máte v podstatě neustále u sebe a máte šanci vyfotit pohotové snímky neočekávaté akce. Kvalitou výstupu je diskutabilní, zda sem vůbec tato kategorie patří, nicméně pro pořádek ji tu nechme :)
- Výhody: nízká cena, velikost a hmotnost (v rámci mobilu), možnost mít jej kdykoliv u sebe
- Nevýhody: kvalita objektivu, rychlost, blesk
Kompakt - jednoduché přístroje určené zejména pro nadšence a fotoamatéry, kteří spíše než výslednou kvalitu obrazu (malý snímač, velký šum) ocení snadné ovládání, malé rozměry a nízkou hmotnost - můžete je tak nosit stále u sebe. Původní kompakty s optickým hledáčkem byly postupně doplněny o zadní LCD displej, na kterém můžete pohodlně sledovat fotografovanou scénu v reálném čase (s mírným zpožděním, takže na akční foto jej nevyužijete). Tyto přístroje zpravidla používají pevně zakomponovaný objektiv, který není možno vyměnit a neumožňují manuální nastavení parametrů fotky, takže nemůžete ovlivňovat hloubku ostrosti, apod. Klasický optický zoom je doplňován zoomem digitálním. Kompakty často umožňují i snímání videa, ovšem pouze do kapacity vložené datové karty, takže je spíše využijete na krátké videa z dovolené než na natáčení celovečerního filmu :)
- Výhody: nízká cena, velikost a hmotnost
- Nevýhody: nepříliš kvalitní objektiv, rychlost
- Elektronická zrcadlovka (EVF - electronic view finder) - jedná se o o něco výkonnější kompakty, v jejichž optickém hledáčku vidíte obraz malého displeje, který zobrazuje scénu dopadající na snímač fotoaparátu. Používáním se tedy blíží digitální zrcadlovce, avšak obraz v hledáčku není příliš kvalitní, má drobné zpoždění a kvalitou výsledné fotografie je stále na úrovni kompaktu. Objektiv je zde již o něco kvalitnější, nicméně stále není vyměnitelný.
- Výhody: cenově dostupná v poměru s DSLR
- Nevýhody: velikost a hmotnost oproti kompaktu, nevyměnitelný objektiv, nízká kvalita displeje v hledáčku
- DSLR zrcadlovka - přístroje určené pro profesionální a poloprofesionální uživatele, jejichž výhodou je, že v hledáčku vidíte kvalitní obraz, který jde skutečně skrze objektiv. Oproti kompaktu má tu nevýhodu, že fotografovanou scénu si nemůžete v reálném čase zobrazit na zadním displeji (i když i tuto možnost v poslední době přinášejí fotoaparáty s funkcí LiveView). Digitální zrcadlovky již mají vysokou rychlost závěrky, vyměnitelné objektivy, ruční zoom, možnost manuálního nastavování všech parametrů (i když stále nabízí automatické programy) a co je nejdůležitější - snímače větší velikosti, pomocí nichž dosáhnete již obstojné kvality obrazu vhodné i pro tisk velkém formátu. Taktéž obsahují další funkce jako např. sekvenční snímání, které využijete při akčním fotografování např. sportů či zvířat v přírodě. Velkou nevýhodou je samozřejmě vetší hmotnost a rozměry přístroje.
- Výhody: vyměnitelný objektiv a jeho kvalita, rychlost
- Nevýhody: vyšší cena, velikost a hmotnost
Digitální stěny - řešení pro profesionální fotografy se snímačem větším než bežné políčko kinofilmu - pomocí stěn můžete fotit snímky takové kvality, že je můžete použít i na obálky módních časopisů a na velkoformátové tisky.
- Výhody: velký snímač
- Nevýhody: velmi vysoká cena
Analogové fotoaparáty Vzhledem k zaměření tohoto blogu pouze stručně - analogové fotoaparáty jsou předchůdci fotoaparátů digitálních - ne že by po nástupu digitální technologie analogové vymizeli, to určitě ne, nicméně se dá říci, že dnes jsou doménou už spíše analogových nadšenců a fotografů profesionálů. Snímaný obraz je skrze objektiv zachytáván na světlocitlivý materiál (film nebo deska), na němž je obraz uchován a posléze vyvolán a přenesen či rozmnožen na fotografický papír. Drtivá většina analogových fotoaparátů pracuje s filmem šíře 35mm. Dělení tohoto typu aparátu je podobné jako u digitálních aparátů, a to:
- Kompakt (35mm)
- Zrcadlovka (35mm)
- jednooká - manuální či automatická
- dvouoká
- Střední formáty - poskytují větší plochu negativu a tím i vyšší kvalitu a rozlišení výsledného snímku. Existuje několik typů středoformátového filmu např.: 6x4,5; 6x6; 6x7, 6x9, atd.
- Velké formáty - používají velké ploché filmy velkého rozměru, z nichž je možné vyrobit skutečně velké snímky.
- Podvodní - vodotěsný přístroj umožňující fotografování pod vodní hladinou.
- Panoramatický - speciální formát umožňující pořízení velmi širokého snímku - vhodné zejména pro fotografování přírodních panoramat, apod.
- Polaroid - fotoaparát poskytující hotové fotografie okamžitě po vyfocení.
- Na jedno použití - jednoduché kompakty, zpravidla z recyklovatelného materiálu, které je možné po vytažení filmu zničit.
- atd.